taslak-1

Taslak 1

obje-02

Obje-02

gercekustu-dunyaya-yolculuk

Gerçeküstü Dünyaya Yolculuk

mustafa-bilgi

Mustafa Bilgi

Girne Amfi Tiyatrosuna kavuştu. Peki ya etkinlikler?Yıllardır beklenen bir oluşum. Bugün yarın ve bitti bitecek derken, tamamlanan Girne Amfi Tiyatrosu'nun açılışı 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramında gerçekleşti. Ancak aradan 15 gün geçmesine rağmen herhangi bir etkinlik yapıldığına dair ne bir duyum aldım nede şahit oldum. Böylesine bir kültür sanat tesisinin tamamlandığı gün itibariyle seyirciyle dolması, aylar öncesinden gün ve gün yapılacak etkinlikler ve projeler için takvim hazırlanması gerekirdi. Girne Belediyesi resmi web sitesine baktığınız zaman sadece Amfi Tiyatronun açılışı ile ilgili küçük bir haberle karşılaşıyorsunuz. Amfi tiyatro kapsamında hazırlanan herhangi bir Etkinlik takvimi maalesef yok. Oysa Kültür Sanat için hazırlanan projeler belli bir disiplin içerisinde yürütülmeli.

Bu, büyük sorumluluk isteyen, ciddi bir iştir. Girne belediyesinin Kültür Sanat alanında çalışmaları olan deneyimli kişi ve kişileri bir araya getirip Amfi Tiyatro için aylık veya yıllık etkinlik takvimleri hazırlaması, organize etmesi, reklam ve tanıtım kampanyaları ile bilet satışlarına başlaması gerektiği düşüncesindeyim. Eğer bu şekilde davranmayıp önceden planlanma yapılmaz ve Amfi Tiyatro düzenli etkinliklerle doldurulmazsa, 1.700.000 YTL civarı yatırım boşa gitmiş olacak. Bunun yanı sıra KKTC'de bir benzeri daha olmayan bu tesis, sarhoş, alkolik, başıboş kişilerin gece uğrak yeri olup, doğanın bitki örtüsü içerisinde, otlarla kaplanıp kaybolabilir.

Amfi Tiyatromuz için, başta Gibetsu Tiyatro topluluğu ve diğer KKTC Tiyatro toplulukları olmak üzere hemen faaliyete geçmeli. Diğer yandan Girne Belediyesi, Türkiye ve diğer ülkelerdeki sanat çevreleri ile iletişim kurup, Amfi Tiyatro'nun tanıtımını yapmalı, Tiyatro, Dans Gösterileri ve Konserler gibi etkinlikler hazırlamaya başlamalı. Bunları yapabilecek potansiyele sahibiz. Özellikle de elimizde 2500 kişilik böylesine bir tesis varken, değerini bilip en iyi şekilde kullanmaya başlamamız Girne Belediyesi açısından hem ek gelir hem de iyi bir tanıtım olacaktır.

Bakınız, İtalya'da Eski Roma dönemlerinden kalan Verona Amfi Tiyatrosu, günümüzde açık hava operalarını sahnelemesi ile ünlüdür. Keza Türkiye'deki Aspendos ve Efes Amfi Tiyatrolarında da çeşitli gösteriler ve konserler düzenlenmektedir. Boyutları itibariyle Girne Amfi Tiyatrosu bu yapıtlarla kıyaslanamasa da, sonuçta bir Amfi Tiyatrodur ve Amfi Tiyatroların yapılış amaçları bellidir. Unutmayalım ki, bilinen en eski Amfi Tiyatro da, bu amaçla yapılmıştır (İ.Ö 80 - Pompei Amfi Tiyatrosu).

Girne'nin sahip olduğu doğal doku ve turizm potansiyeli, Amfi Tiyatro açısından oldukça muazzamdır. Yaz aylarının kültür, sanat ve eğlence merkezi bu olağanüstü tesiste organize edilebilir. Yıllardır Girne Anafartalar Lisesi'nde sürdürülen tiyatro gösterileri, Amfi Tiyatro'ya kaydırılıp daha geniş seyirci kapasitesine de ulaştırılabilinir. Bir dönemler Girne Kalesi'nin iç avlusunda düzenlenen açık hava tiyatroları, yine bu yeni mekan sayesinde daha uygun sergilenme alanına sahip olabilir. Üstelik Girne kalesinin muazzam görselliği de alınabilecek zevkler arasında.

Diğer Makaleler